BMW, Daimler, Ford ve VW Şarj Ağı Kuracak

Elektrikli araçların yaygınlaşması şarj konusunda da ihtiyaç yaratırken bu konuda dev bir ortaklığın gelebileceği görülüyor.

Büyük otomobil üreticileri arasında yapılacak yeni bir ortak girişim, 350 kW'a kadar şarj etme kapasitesine sahip ve bugünkü şarj sürelerine kıyasla genel şarj sürelerini önemli ölçüde düşürebilen bir şarj ağının oluşturulmasını sağlayacak. Bu durum kuşkusuz Avrupa'da elektrikli arabalar kullanarak dolaşmayı kolaylaştıracak ve büyük bir yenilik sağlayacak. BMW, Daimler, Ford ve Volkswagen'in ortaklığı ile oluşturacak hızlı şarj istasyonlarının devreye alınması için ön görüler ise 2017.

Avrupa’da Başlayacak

Projenin Avrupa'da başlayacağı belirtilirken bunun için 400 yer dahi belirlenmiş durumda. 2020 yılına kadar "binlerce" şarj alanının oluşturulması amaçlanıyor. Şarj ağının temelinde kombine şarj sistemi yer alacak. CCS olarak adlandırılan bu sistem ile birlikte en fazla 350 kW iletilebilecek.

Combo Coupler olarak adlandırılan birleşik bir AC / DC konektörünü kullanan bu sistem böylece hızlı şarj imkanı sağlayabiliyor. Üstelik BMW, Daimler, Ford, Hyundai, GM ve FCA tarafından da bu altyapı destekleniyor. Üstelik bu yıl itibari ile belirtilen şarj teknolojisine uyum sağlayan yeni marka Tesla oldu. Bu açıdan markaların ortaklaşa kuracağı sistem ile birlikte hemen hemen tüm otomobil modellerinin şarj edilmesi ve böylece menzil, şarj sorunu olmadan yola devam edebilmesi sağlanacak.

sindar-okay
Şindar OKAY
Tüm yazıları