Bloglarda İçerik Planlaması Neden Önemli?

İçerik planlaması nedir? Neden planlama yapılmalıdır?

Blog sitesi olan ya da başarılı bir blog sitesi oluşturmak isteyenlerin site açma kararının hemen ardından doğru bir planlama yapması gerekir. Yapılacak planlamalar kişilerin sorunsuz bir şekilde ve doğru bir yolda ilerlemesini sağlayacaktır. Bu açıdan site için olmazsa olmazlardan bir tanesi planlı ve programlı bir şekilde çalışmaktır.

Başarısızlık = Plansız Site

Başarısızlığa uğrayan blog sitesi sahiplerinin büyük bir bölümü başlangıçta programsız bir şekilde yola çıktığından dolayı herhangi bir sonuca ulaşamaz. Ayrıca yaptığınız planlamalarda küçük adımlarla hedefler belirlemek gerekir ve bu hedefleri tutturabilmek adına makul çalışmalar ve planlamalar doğrultusunda aksaklık yaşamadan ilerlenmelidir.

Sitenizin Sınırlarını Biliyor Musunuz?

Planlama sitenize girilecek içerikler için dahi önemlidir. İlk olarak şu soruları yanıtlamalısınız;

  • Siteniz hangi kategorileri kapsayacak?
  • Bu kategorilerde hangi yönden bilgilendirme yapmak istiyorsunuz?
  • Mevcut internet sitelerinden siteniz hangi yönüyle farklı olacak?
  • Kullanıcıları hangi özellikleriniz ile çekeceksiniz?

İnternet dünyasının çok fazla şey vaat etmesi ve para kazandırabilir durumda olması çok fazla kişiyi de bu sektöre yönlendirmiştir. Bu bakımdan giriş yapacağınız sektörde pek çok rakibiniz olacak ve özellikle Google sıralamalarında bu rakiplere karşı mücadele etmemiz gerekecektir. İşte bu noktada sitenizin özgün, benzersiz ve farklı olması gerekir. Bu konuda ne kadar başarılı olursanız sitenzin yükselmesi de o kadar kolay ve hızlı olacaktır. Site açmayı düşündüğünüz ilk andan itibaren içerik planlamasını doğru bir şekilde yapmanız gerekecektir.

İçerik Planlamayı Biliyor Musunuz?

İçerik planlamalarında yapılan en sık hatalardan bir tanesi kişilerin içerikleri arama motorlarına yönelik hazırlamasıdır. En sık yapılan hatalar genellikle şöyledir;

  • Konunun gereksiz yere uzatılması.
  • Dolaylı bir anlatım seçilerek sık sık bağlaçların ve gereksiz kelimelerin kullanılması.
  • Konunun amacından saptırılması
  • Çok kısa bir şekilde açıklanacak konunun gereksiz yere uzatılarak kullanıcıların aradığı bilgiyi bulmasının zorlaştırılması.
  • Yazı içerisinde olabildiğince farkı ve çok anahtar kelime çeşitlerinin kullanılması
  • Cümle düşüklükleri.

Bu durum ziyaretçileri rahatsız ettiği gibi gelişmiş arama motoru algoritmaları tarafından da fark edilmektedir. Uğraşılan ve üzerinde emek verilen içeriklerin istenmeyen sonuçları doğurması da söz konusu olacaktır. İçeriklin ziyaretçilerin en iyi bir şekilde okuyarak bilgi alabileceği şekilde hazırlamanız gerekir. Böylece ziyaretçiler sitenizi beğeneceği gibi içeriğimizi okuyarak ilgilenecektir. Böylece sitemizdeki kalma süresi artacaktır. Bu durum da yine arama motorları tarafından fark edileceğinden dolayı siteniz için olumlu bir puan kazandıracaktır.

Amiral Geminiz İçerik

İçerik planlamalarında ve içerik girişinizde tüm bu detaylara dikkat etmeniz sizi daha iyi bir hale getirecektir. Fakat sadece başarıya ulaşmanızda içerik kuşkusuz yeterli olmayacaktır. Sitenizin açılışından sitenin siteden çıkışına kadar sorunsuz ve kesintisiz bir hizmet vermesi, sunucu problemlerinin yaşanmaması sitenizin başarısını etkileyecek önemli kriterlerden sadece birkaçıdır. Fakat siteniz için amiral gemi içerik olduğundan dolayı öncelikli olarak içerik için gerekli tüm işlemleri yapmanız gerekmektedir.

sindar-okay
Şindar OKAY
Tüm yazıları