Bir Efsane Daha Bitiyor: Vine Kapatılıyor!

Piyasaya sunulduğu ilk günlerde büyük bir akın yaratan ve pek çok farklı fenomenin oluşmasını sağlayan Vine için kapatma kararının alındığı belirtildi.

Kullanıma sunulduğu dönemlerde 200 milyon aktif kullanıcı sayısına ulaşan ve bir anda yüksek bir etki gören Vine uygulamasında bu yükseliş kısa sürmüştü. Kısa süre içerisinde yaşanan düşüş ile birlikte Vine oldukça düşük istatistiklere sahip olurken Twitter tarafından satın alınarak bu konuda geleceğe umutla bakılmasını sağlamıştı.

Beklenen Olmadı

2012 yılında yapılan satın alma işlemi sonrasında 4 yıllık süre içerisinde Vine için herhangi bir gelişme yaşanmadı. Düşen kullanıcı istatistikleri, platforma ilginin gösterilmemesi Vine uygulamasının giderek sektörde yok olmasına neden oldu. Bu durum sonrasında Vine için kapatma kararı alınması da kaçınılmaz oldu.

Vine platformunun kapatılması bugüne kadar yapılan tüm işlemlerin de yok olmasına neden olacak. Özellikle platformda yüzlerce video yükleyerek Fenomen haline gelen kullanıcıların artık böyle bir mecraya sahip olması, kapatma kararı ile birlikte ortadan kalkacak.

Vine uygulaması için alınan bu kararın ne zaman geçerli olacağı ve hangi tarihten itibaren Vine uygulamasının kullanıma kapatılacağı şu anda netleştirilmiş değil. Özellikle Twitter için son günlerde konuşulan işten çıkarma olaylarının Vine bölümü için olacağı ve işten çıkarılacak kişilerin büyük bir bölümünün Vine departmanında çalışan kişiler olduğu öne sürüldü. Bu bakımdan Twitter'ın uzun süreden beri bu konu ile ilgili çalışmalarını yaptığı ve pek çok planlamanın da şimdiden hazır olduğu görüldü.

sindar-okay
Şindar OKAY
Tüm yazıları