Bilim İçin 125 Milyon Ödenek

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, tarafından yapılan yeni bir açıklama ile birlikte bilim insanlarına destek kapsamında 125 milyon ödeneğin ayrıldığı belirtildi.

Türkiye'de bilimsel etkinlikleri gerçekleştirilmesi ve bilim adamlarının desteklenerek çalışmaların hızlandırılması amacıyla özel bir destek projesi yürütülüyor. Bilim insanı destekleme çalışması olarak adlandırılan bu çalışmalar kapsamında 2014 yılından itibaren yüksek ödenekler bilime aktarılırken konu ile ilgili önemli bir açıklama Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık tarafından yapıldı.

2014 yılında 104 milyon 768 bin liralık bir kaynağı aktarıldığını belirten Fikri Işık, 2015 yılında bu rakamın 125 milyon 758 bin liraya kadar çıkarıldığını belirtti. Bilime destek vermek ve bilim çalışmalarına katkı sağlamak amacıyla destek çalışmalarının sürdürüleceğini söyleyen Fikri Işık 2016 yılında da bu ödeneklerin verilmeye devam edeceğini belirtti.

Bakanlık tarafından verilen destekleri ile birlikte pek çok bilim insanının destekten yararlanmak için başvuru yaptığı öğrenilirken bu kapsamda başvuru sayısı 4 bin 576 oldu. Özellikle yurt dışı eğitimleri önemsendiği bu program kapsamında pek çok bilim insanı hem kendi gelişimini sağlayabiliyor hem de yapacağı çalışmalarda maddi açıdan destek alabiliyor.

Bilim destekleme konusunda en çok üniversitelerden talep alındığını söyleyen Işık, programlara başvuru yapan üniversitelerin sırasıyla Ankara Üniversitesi, 9 Eylül Üniversitesi, Ege Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, ODTÜ, Yıldız Teknik Üniversitesi, İTÜ ve İstanbul Üniversitesi olduğunu söyledi.

sindar-okay
Şindar OKAY
Tüm yazıları