Bağımlılık Artıyor, Telefonlar Yataklara Giriyor!

İngiltere'de yapılan özel bir araştırmada gençlerin telefon kullanım alışkanlıkları ortaya çıkarıldı.

İngiltere'de gerçekleştirilen özel bir etkinlik için özellikle 11 ile 18 yaş aralığındaki gençlerin telefon kullanım alışkanlıkları araştırıldı. Araştırma sonuçları sonrasında hazırlanan rapor oldukça farklı verileri kullanıcılara sunarken özellikle telefon kullanan gençlerin yüzde 45-50’lik bir kısmı yatağa dahi telefon ile girdiğini belirtti.

Bağımlılık Artıyor!

Telefon kullanan kişilerin yüzde 45’lik bir oranının yatakta dahi telefon kullanmasının bağımlılık konusunda ciddi bir tehlike yaratacağı belirtirken ankete katılan kişilerin 2750 kişi olması da araştırma sonuçlarının doğruluğu ve genellenebilirliği ortaya koymuş durumda.

Eğitimi Etkiliyor!

Yapılan araştırmalar aynı zamanda bu telefon bağımlılığının eğitim hayatına nasıl etki yaptığı da kapsam altına alındı. Özellikle öğretmenlerin görüşleri de dikkate alındığı araştırmalarda telefon kullanımı çok daha yoğun olan öğrencilerin okula çok daha yorgun bir şekilde geldiği, konsantrasyon sorunu yaşadığı belirtildi.

Uzmanlar tarafından yapılan önemli uyarılarda ise telefon kullanımlarının özellikle yatmadan 90 dakika önce sonlandırılması gerektiği ve kişilerin kafalarının yatmadan önce rahatlatılması gerektiği belirtildi. Bu bakımdan özellikle artan sosyal medya ile birlikte gençlerin sürekli telefonlarını kontrol etmek istemesi bir anlamda gelişimlerini ve eğitim hayatlarını olumsuz yönde etkiliyor.

Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalarda telefon bağımlılığı bulunan kişilerin bağımlığını azaltması gerektiği ifade edilirken alınacak çeşitli önlemler ile birlikte bu konuda başarıya ulaşmanın mümkün olacağı ifade edildi. Bu açıdan her ne kadar bağımlılık düzeyine ulaşmış olsa da telefon bağımlılığından kurtulmak ve bağımlılığı daha makul seviyelere çekmek mümkün.

sindar-okay
Şindar OKAY
Tüm yazıları