Avrupa Birliği Türkiye'nin Takibinde!

Avrupa Birliği, yaz saati ve kış saati uygulamasını en yakın zamanda kaldıracağını duyurdu...


Avrupa Birliği, yaz saati ve kış saati uygulamasını AB vatandaşlarının büyük bir bölümünün karşı çıkması üzerine kaldıracağını duyurdu.
Türkiye'de ilk kaldırıldığı zaman, insanların uynamakta güçlük çektiği ve şikayet ettiği yaz saati uygulaması, Avrupa Birliği tarafından ciddi bir şekilde tartışma sebebi oldu.

AB uygulamaya devam edip etmemesi için Temmuz ayında 5 milyona yakın Avrupalının katıldığı bir anket yapmıştı. Alman televizyonuna konuşan AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Junckler, anekete katılanların yüzde 80'inden fazlasının uygulanın kaldırılması yönünde yorum yaptığını açıkladı.

Juncker, Cuma günü yaptığı açıklamada uygulamanın kaldırılması planını AB Komisyonunda tartışmaya açıp açmayacağını belirtip "Bugün karar vereceğiz. Milyonlarca kişi yaz saatinin sürdürülmesi gerektiğine inanıyor" dedi.

Özellikle Finlandiya'nın kaldırılması yönünde ciddi girişimlerde bulunduğu yaz saati uygulaması için geçtiğimiz aylarda birden çok anket çalışması yapıldı. Ankete katılanların yüzde 80'inin, yaz saati uygulamasının kullanılmasını istemediği ortaya çıkmıştı.

AB yasaları uyarınca, 28 AB ülkesindeki vatandaşları her Mart ayının son Pazar günü saatleri bir saat ileri alıyor. Kışın da saatler Ekim ayının son Pazar günü bir saat geriye çekiliyor. Anlaşılan getirilecek yeni düzenleme sayesinde bu dert ortadan kaldırılmış olacak.

dilay-okay
Dilay Okay
Tüm yazıları