Aralık 2017'de Dünyanın İlk Kafa Nakli Gerçekleşiyor

Tıp tarihinin neredeyse en önemli olaylarından bir haline gelecek olan ve tarihinin de ilk kafa nakli için ABD’den izin çıkmış durumda.

Tıp dünyasında her geride bıraktığımız da gün içerisinde bizleri hayretler içine düşüren olaylar,Başarılar gerçekleşmeye devam ediyor. Önceki zaman dilimlerinde “imkansız” olarak görmüş odluğumuz şeyler artık sıradan duruma gelmeye başlıyor.

Çok daha öncesinde ülkemizde yaşamış olduğumuz yüz, kol, bacak nakillerinin başarılı geçmesi sonucun da artık dünya genelinde bir ilke imza atılıyor.3 ya da 4 ay öncesinde Sergio Canavera adına sahip olan cerrah, Bir insanını kafasının başka bir insana nakledebileceğin söylemiş ve vücudunun da yer alan kaslarının tamamen da yakın çalışmayan Rus bilgisayar mühendisi Valeri Spiridonov, Canavera’nın bu iddiasını hayata geçirmesi konusunda radikal bir kararı beraberinde getirerek gönüllü olduğunu açıklamıştı. Hatta Soiridonov, Doktoruyla tanışmak adına New York’a gitmişti. 2017 yılının Aralık tarihinde yapılacak olan amleyata toplam da 150 doktorun katılımı olacak beraberinde 36 saat sürmesi planlanan amleyatın masrafı ise 7 milyon sterlin.

sindar-okay
Şindar OKAY
Tüm yazıları
Gerçek bilgilerin kullanıcıları nasıl etkilediğini düşünen bir yazar, sizden biri fazla çay içer "yazar olmak kolaydır önemli olan güzel çay demlemektir" sözünün sahibesi