Apple ve Samsung'un bitmek bilmeyen davası!

Bir türlü bitmeyen senelerdir devam eden davada bugün süpriz bir gelişme yaşandı. Peki şimdi ne olacak?

Apple ve Samsung, dünyanın en büyük akıllı telefon üreticilerinden. Ve iki şirket sonsuza kadar pazar hakimiyeti üzerinde bir savaş halinde olmuştur. Ve öyle görünüyor ki, Apple, Samsung ile uzun süredir devam eden bir anlaşmazlığı bir şartla da olsa halletmeye hazır.

Apple Inc, Samsung Electronics Co tarafından bir numaralı akıllı telefon patent ihlali anlaşmazlığında 1 milyar dolar talep ediyor. İki şirket neredeyse yedi yıl önce başlayan patent ihlali anlaşmazlığı nedeniyle bu hafta mahkemeye tekrar döndüler. Samsung, Apple'ın üç tasarım patentini ve iki yardımcı patentini ihlal ettiği için suçlu bulundu. Ancak, toplam hasar tutarı henüz belirlenmemiştir.

2012 yılında jüri, Samsung'dan 1.02 milyar dolar zarar vermesini istemişti. Ancak, bu karar 2013'te düştü. Bir yıl sonra Apple, Samsung'a zarardan 2.2 milyar dolar talep etti. 2014 yılında, Samsung bazı uyarılar ile Apple'a 548 milyon dolar ödemeyi kabul etti. Bir yıl sonra dava, Samsung'un Apple'ın masalarını kendi patentlerini ihlal ettiği için 399 milyon dolar talep ettiği ABD Yüksek Mahkemesine gitti.

Söz konusu bitmek bilmeyen bu davada yaşanan son durumda görünen o ki Samsung, Apple'ın eline düşmüş durumda. Elbette bu Apple'ın haklı olduğu anlamına gelmiyor. Dava henüz bitmedi.

dilay-okay
Dilay Okay
Tüm yazıları