Apple ve İntel Anlaşma Yolunda!

Qualcomm ile ortaklığını bitiren Apple bundan sonra Intel ile yola devam edecek...


Apple'ın Qualcomm ile ortaklığı bir süredir konuşulan konular arasında yer alıyordu. İkilinin yaşadığı anlaşmazlıklar her ne kadar gizli tutlmaya çalışılsada ünlü Apple analisti Ming-Chi Kuo, 2018'in başlarında Apple'ın Qualcomm ile donanım ortaklığını bitireceğini duyurmuştu. Sonunda beklenen oldu ve ortaklık patent davası anlaşmazlığı nedeniyle sonlandırıldı.

Dava sürecinden haklı çıkan Apple, Qualcomm ile iPhone’ların modemlerine ilişkin yaptığı ortaklığı sonunda bitirdi. Bu konuda alternaitf firmalar ile ortaklık kurmaya çalışan Apple, sonunda Intel ile el sıkıştı.

Bu durumdan Qualcomm ne kadar etkilenir bilmiyoruz ancak dünyanın en çok satan telefon markası ile olan anlaşmasını kaybetmesi mutlaka bazı kötü sorunlara yol açacaktır.
Apple, Qualcomm'un açıklamalarına göre 2018 yılının iPhone modellerinde Intel’in XMM 7560 adındaki mobil modemini kullanacak.

Geçtiğimiz yılın Ocak ayında Apple, Qualcomm’un hiç alakası olmayan teknolojiler üretmek için patentleri ihlal ettiğini söylemişti. ABD, Almanya ve Çin’de hala uzantılarıyla devam eden bu süreç, şirketlerin arasındaki bağları koparmıştı.

dilay-okay
Dilay Okay
Tüm yazıları