Apple Pencil Joystick Olarak Kullanılabilecek

Apple Pencil için geliştirme yapan Apple, artık cihazın Joystick olarak kullanılabileceğini belirtti.

Apple şirketi geçen yıl iPad Pro ile birlikte Apple Pencil adını taşıyan özel kalemini de piyasaya sürmüştü. Apple şirketi şu an Apple Pencil’i daha işlevsel hale getirebilmek için çalışıyor. Apple şirketinin son aldığı patent dosyasında yer alan çizimler bu düşünceyi kuvvetlendiriyor.

Bilgiler Patentten Geldi

Patent dosyasında söz konusu kalemin 6 ila 9 eksenli sensöre ve basınç hassasiyetine sahip olacağı konuşuluyor. Ayrıca diğer iddialara göre kalemin sadece iPhone cihazları için değil diğer cihazlarda da kullanabileceği konuşuluyor. Dokunmatik yüzeye dokundurulduğu zaman ‘’stylus’’ normal bir kalem işlevi görüyor. Yüzeyden kaldırıldığında ise hava kontrol edilebilen mouse’a dönüşebiliyor veya hareketle kontrolleri algılayabiliyor. Ucu yüzeye dokundurulduğunda ise Joystick işlevi görüyor. Ancak Apple şirketi patentini aldığı her teknolojiyi uygulamaya geçirmiyor. Bu yüzden Apple Pencil’i hayata geçirip geçirmeyeceği konuşuluyor.

Fakat yaşanan bu gelişmelerin üzerine Apple’ın bu konuda çeşitli planları olduğu ortaya çıkarken, Apple Pencil ile olmasa dahi başka bir cihaz ile Joystick olarak kullanılabilecek bir ürünün piyasaya çıkarılabilmesi muhtemel görünüyor. Bu bakımdan farklı cihaz ve ürünler ile işlevsel bir kullanım sunmak isteyen Apple önümüzdeki dönemlerde bu yönde bir gelişme sağlayabilir.

sindar-okay
Şindar OKAY
Tüm yazıları