Android'te SpyNote Virüsüne Dikkat!

Android işletim sistemlerine yönelik piyasaya sıklıkla görülmeye başlanan yeni bir virüs pek çok kişinin mağdur duruma düşmesine yol açtı.

Android işletim sistemlerine yönelik yeni bir tehdit milyonlarca kişinin risk altında olmasına neden oldu. SpyNote adı verilen bu truva atı kullanıcıların sistemine giriş yaptıktan sonra tüm rehberi ele geçirebiliyor, mesajlarını okuyabiliyor ve hatta telefonları dinleyebiliyor.

Bu bakımdan ciddi bir güvenlik açığı oluşturan bu tehdide karşı kullanıcıların dikkatli olması gerektiği belirtilen bugüne kadar yapılan açıklamalardan henüz bu truva atına karşı herhangi bir önlem geliştirilemedi. Kullanıcıların özellikle üçüncü parti yazılımlarını cihazlarına yüklemesi ile bulaştığı tahmin edilen bu truva atının kullanıcıların bu tip yazılımlardan uzak durması sayesinde koruma sağlayabileceği belirtiliyor. Bu bakımdan telefonlarına uygulama yüklemek isteyen kişilerin Google Play Store üzerinden işlemlerini yapması gerekirken güvenlik böylece daha iyi bir şekilde sağlanabilecek.

Kamera Kontrolü Yapabilir!

Konu ile ilgili yapılan açıklamalarda truva atının üstelik kişilerin kamerasını dahi kontrol ederek görüntü alabildiği belirtilirken bu durum SpyNote virüsünün ne kadar etkili olabileceğini gösteriyor.

Palo Alto Networks araştırmacıları tarafından yapılan diğer bir açıklamada ise cihaza bağlantı kurmasının çok kolay olmasa bu konuda erişim konusunda herhangi bir sorun yaratmıyor ve böylece cihaz üzerinden kolay bir şekilde işlemlere başlanabiliyor. Kişilerin şu an için herhangi bir işlem yapabilmesi mümkün olmadığı belirtilirken cihazda yapılacak virüs taraması ya da sıfırlama virüsün silinmesini sağlayabilir.

sindar-okay
Şindar OKAY
Tüm yazıları