Amazon'un Kasiyersiz Mağaza Sayıları Artıyor!

Elektronik ticaret devi Amazon, kasiyer bulunmayan ve müşterilerin kendi kendilerine alışveriş yaptıkları mağazaların sayısını 2021 yılına kadar 3000'e çıkaracak...

Dünyanın en büyük e-ticaret sitelerindne biri olan Amazon, ilkini bu sene Ocak ayında şirketin merkezinde bulunduğu ABD'nin Seattle şehrinde açtığı Amazon Go isimli kasiyersiz mağaza deneyimini ülke genelinde genişletmeyi planlıyor. Seattle'daki mağaza sayısını 3'e çıkaran marka, Chicago da bir yeni mağaza açtı. Böylece 4 Amazon Go mağazasına ulaşan Amazon'un planlarıda ortaya çıktı.

Buna göre sene sonuna kadar mağazaların sayısını yükselmesi ve 2019'da 50 ve 2021 yılına kadar mağaza sayısını 3000'e yükseltecek.

Bloomberg'in haberine göre e-ticaret devi bu tarz mağazalarının sayısını artırarak Walmart ya da 7-eleven gibi zincirlerle rekabet eder hale gelecek. Kasiyersiz mağazalarda teknolojinin yardımı ile Amazon üyeleri istedikleri ürünleri alıp otomatik olarak bunların ücretlerini ödeyebiliyor.

Türkiye'de de Migros ve benzeri perakende zincirlerinde kasiyersiz kasalar bulunuyor. Ancak Amazon örneğinde mağazada görünen çalışanlar da yok. Teknolojik cihazlar, kameralar, Nesnelerin İnterneti çözümleri ile alışveriş takip edilip ödeme otomatik olarak kullanıcı hesabı üzerinden yapılıyor.

Şimdilik sadece ABD'de açılacak olan mağazaların diğer ülkelerde de hayata geçirilip geçirilmeyeceği bilinmiyor. Ancak bu mağazaların geleceğin konsepti olduğunu ve insanlara farklı bir alışveriş deneyimi sunmayı hedeflediğini de belirtip sizleri Amazon'un kasiyersiz mağazalarını anlattığı tanıtım videosu ile baş başa bırakıyoruz.

dilay-okay
Dilay Okay
Tüm yazıları