Akıllı Telefonlar İnsan Beynini Nasıl Etkiliyor?

Akıllı telefonlar beynimizi nasıl etkiliyor? bilim adamları bu sorunun cevabını aradı ve ortaya ilginç sonuçlar çıktı.

Akıllı Telefonlar İnsan Beynini Nasıl Etkiliyor?

Akıllı telefondan mesaj gönderme, internette gezinme gibi aktiviteleri yaparken beyniniz ve parmaklarınız arasında nasıl bir iletişim kuruluyor? Yapılan bir araştırmaya göre dokunmatik ekrana parmak uçları dokunduğu zaman beyinde daha fazla aktivite görülüyor.

Zürih Üniversitesi’nde uzmanlar parmak hareketleriyle tetiklenen duyu-motor korteksindeki hareketlenmeyi inceledi. Bu kapsamda deneklerin başına 62 elektrot bağlanarak başparmak, işaret parmağı ve orta parmağın hareketlerinin beynin söz konusu bölgede yarattığı elektriksel potansiyel gözlemlendi.

Akıllı Telefonlar İnsan Beynini Nasıl Etkiliyor?
Sonuca göre dokunmatik akıllı telefon kullananların beyinlerindeki değişim, sıradan cep telefonları kullananlardan daha yüksek. Zürih Üniversitesi’nden Arko Ghosh, araştırmasını yaparken insan beynindeki değişimlerinin günlük olarak takibinin bu telefonlarla yapılabileceğini ortaya koyuyor.

Dünyada yaklaşık 2 milyar akıllı telefon kullanıcısı var. Uzmanlar bu konudaki çalışmaların önümüzdeki dönemde çeşitleneceğini söylüyor.

sindar-okay
Şindar OKAY
Tüm yazıları
Gerçek bilgilerin kullanıcıları nasıl etkilediğini düşünen bir yazar, sizden biri fazla çay içer "yazar olmak kolaydır önemli olan güzel çay demlemektir" sözünün sahibesi