Akıllı Saat Sektöründe Alarmlar Çalıyor!

Son dönemlerde akıllı saat konusunda pek çok farklı modelin tanıtımı gerçekleştirilse de akıllı saat satışlarının özellikle üçüncü çeyrek itibariyle yüzde 51 oranında düştüğü açıklandı.

Apple tarafından ilk olarak piyasaya sunulan Apple Watch modeli ile birlikte dünya genelinde giyilebilir teknolojiye olan ilgi artarken özellikle birinci versiyonun ardından akıllı saat satışlarında ciddi bir patlama yaşanmıştı. Watch’a gösterilen bu ilginin ardından pek çok üretici yeni akıllı saatleri ile piyasaya giriş yaparken 2016 üçüncü çeyreği itibariyle sektörde ciddi bir durgunluk olduğu görüldü.

Düşüş Fazla!

Üçüncü çeyrekte tüm akıllı saat satışlarında yüzde 51.6 oranında bir düşüşün yaşandığı ifade edildi. Apple Watch 2 ve Gear S3 olarak adlandırılan yeni modellerinin tanıtıldığı dönemde böylesine bir düşüşün yaşanması dikkatlerden kaçmadı. Yapılan araştırmalar ile birlikte geçen yılın aynı dönemine göre karşılaştırılan rakamlarda yüzde 51'lik düşüşün yanı sıra tüm markalar tarafından yapılan satışın 2.7 milyon olduğu belirtildi. Bu bakımdan markaların akıllı saat sektöründe ciddi bir başarısızlığından söz etmek ya da kullanıcıların akıllı saatlere artık ilgi göstermediğini söylemek mümkün.

Çıkış Yakalanabilir

Piyasada yeni modellerin çıkması büyük bir umut olarak değerlendirildiği için önümüzdeki dönemlerde ve özellikle 2017 yılında bu alanda gelişmeler yaşanabilir. Özellikle Apple Watch 2 ile Apple’ın bir sıçrama yapması bekleniyor. Bu durum kuşkusuz akıllı saat sektörünü olumlu yönde etkileyebilecek durumda.

sindar-okay
Şindar OKAY
Tüm yazıları