Ahtapotların Kamuflaj Özelliği Kopyalanıyor!

Bilim, doğal olanı insan üretimiyle taklit edilebilecek şekilde basitleştirmek için durmadan çalışıyor...

Çevreyi taklit etmek denince akıllıra ilk olarak ahtapotlar gelir. Taklit etme konusunda en gelişmiş casus olan ahtapotlar bu konuda daha iyisini bulmak zor. Hatta değişim yaşadıkları şey sadece renkleri değil, şekilleride taklit edebiliyorlar. Ahtapotların pek sevimli bir görünümü olduğunu söylememiz mümkün değil, fakat her geçen gün bilim insanlarını şaşırtmayı başarıyorlar.

Aralarında öyle bir türü var ki, bulunduğu ortamdaki materyaller fark etmeksizin gözden kaybolabiliyor. Cornell Üniversitesi'nde görevli bilim insanları ve mühendislerden oluşan bir ekip, Massachusetts Deniz Biyolojisi Laboratuarı'ndan ahtapot uzmanı Roger Hanlon'la birlikte, hayvanların bu şok edici özelliğini taklit eden teknoloji geliştirdiler. Bu zar sadece saniyeler içerisinde saksı bitkilerini ve taşlı zeminleri taklit edebiliyor.

Askeri kamuflaj giysilerinden akıllı cihazlara kadar birçok kullanım alanı olduğu söyleniyor. Söz konusu teknolojiler arasında en çok kullanılması beklenilen alan ekranlar. Çünkü materyal, bulunduğu ortamı saniyeler içerisinde taklit edebiliyor. Teklonojinin yakın zamanda ilk olarak askeri uygulamalar için denenceği söyleniyor.

dilay-okay
Dilay Okay
Tüm yazıları