ABD ile Çin Ticaret Savaşına Girdi!

Alibaba Group Holding'in kurcusu Jack Ma, insanların Çin ile ABD arasında 20 yıl sürebilecek bir ticaret savaşına hazır olmaları uyarısını yaptı...

ABD'nin elinde bulundurduğu ekonomi sayesinde birçok ülkeyi tehdit etmesi onu güçlü kılan özelliklerden birtanesi yapıyor. Birçok ülke her ne kadar kendi para birimini kullanıyor olsa da hemen hemen her ülkede dolar kullanılmaktadır.

ABD ile Çin'in arasının iyi olmadığını biliyoruz. Fakat teknoloji şirketleri açısndan söylesek daha doğru olur. Bu konuya dikkat çeken Alibaba Group Holding'in kurucusu Jack Ma, insanların Çin ile ABD arasında 20 sene sürecek olan ticaret savaşına hazır olması için uyarıda bulundu.

Hangzhou'da düzenlenen Yatırımcılar Zirvesi'nde konuşan Alibaba Group Holding'in kurucusu Jack Ma, ekonomik durumun iyi olmadığını ve bunun uzun sürebileceğini vurguladı. Ma, ABD ile Çin arasındaki gelişmeleri, "20 gün, 20 ay değil; belki de 20 yıl sürecek bir ticaret savaşı" şeklinde değerlendirdi.

Ma, onyıllarca sürebilecek bir ticaret savaşında Çin'in Afrika, Güney Asya ve Avrupa'yı kapsayan modern zamanın "İpek Yolu"na, ihracata odaklanması gerektiğini vurguladı. Jack Ma ayrıca, ticari gerilimler nedeniyle Alibaba'nın artık ABD'de "1 milyon istihdam yaratma" sözünü yerine getiremeyebileceğini de ekledi.

dilay-okay
Dilay Okay
Tüm yazıları