8K TV’ler Geleceğin Televizyonları Olacak

Full HD sonrasında 2K ve 4K gibi yüksek çözünürlükler sunulan TV teknolojisinde son yenilik ise 8K.

Şu anda sınırlı kullanımı bulunan cihazlar 8K televizyonlar sunduğu yüksek görüntü özelliği ile birlikte geleceğin televizyonları olarak tanımlanıyor. Şu andaki teknolojide kalitenin gelebildiği en son nokta 8K olurken, bu konuda IFA 2016’da da önemli gelişmeler yaşandı. Özellikle Grundig tarafından yapılan açıklamalar ile birlikte yeni televizyonların geleceğine dair önemli veriler paylaşıldı.

2020’ye Kadar Geliyor!

Grundig temsilcileri tarafından yapılan açıklamalarda 8K televizyonların 2020 yılına kadar piyasaya olacağı ve piyasanın hakimiyetini sağlayacağı açıklandı. Grundig marka 8K televizyonlar da IFA 2016’da görücüye çıkarılırken, fuar katılımcıları 8K kalitesini deneyimleme fırsatı elde etti.

Quantom Dot TV’lerle Yüksek Kalite

Şu anda piyasada kullanılan LED TV’lerin renk konusunda yüzde 70 oranında başarı yakaladığı belirtilirken, yeni geliştirilen Quantum Dot ile birlikte bu oran yüzde 100’e kadar çıkarılıyor. Bu bakımdan 8K televizyonlarda renk açısından da zengin bir seçenek yaratılıyor. 8K ile birlikte HDR konusunda da önemli bir avantaj sağlanırken, karanlık ve aydınlık arasındaki kalite kaybı minimuma indiriliyor. OLED TV ile birlikte ise kişilerin daha ince ve pratik kullanıma sahip TV’lere sahip olması sağlanıyor. Böylece 8K sayesinde pek çok konuda avantaj kişilere sunuluyor.

sindar-okay
Şindar OKAY
Tüm yazıları