3D Yazıcılar Tıp Dünyasında Başarılı Temeller Atmaya Devam Ediyor

3D Yazıcılar tıp alanında baktığımız da yaşanan sorunları çözmeye kararlı gibi. Neredeyse her gün bir ilke imza atarak beraberinde kullanım alanların da ne kadar geniş be kendilerin de ne kadar işlevsel olduğunu açıklıyor.

Son olarak tıp tarihi içerisinde ilk kez, Göğüs kafesine sarkoma olarak açıklanan bir tümor gözlemlenen bir hastaya yerleşimi yapılan göğüs kemiği ve kaburga kemikleri ile ne kadar başarılı işlere imkan verdiklerini de tıp tarihinde değiştirdiğini bize gösteren 3D yazıcılar, Bir kanser hastasının da hayatını kurtarmış durumda.

54 Yaşında olan İspanyol hastasının göğüs kafesinde yaşanan bir tümör rahatsızlığından dolayı göğüs kemiğini sarmış beraberinde göğüs kafesi ile bütünleşmiş durumda olduğunu farkına vardır. Doktorlar bu tümörü alabilmek adına göğüs kısmının büyük bir kısmını çıkartma zorunda kaldıklarını fark ettiler.

Yaşanan durum sonucun da göğüs kafesinin oldukça büyük bir karmaşık yapıda olduğunu ve yer ine yerleştirilecek olan implantların yapımı oldukça zor derecede. Bu gibi durumlarda göğüs kafesinin karmaşıklığından dolayı düz olan titanyum plakalar kullanılır ve iskeletin de büyük bir halde kalmasına yardımcı oluyordu fakat bu durum da oluşturulan plakalar bir takım sorunları da beraberinde getiriyor.

Günümüzün teknolojilerinden yararlanarak 3D yazıcıların sunmuş odluğu imkanlarıyla artık her hasta için özel olarak üretimi yapılan düşük maliyete sahip olan implantlar yapılıyor. İzlemek için tıklayın.

sindar-okay
Şindar OKAY
Tüm yazıları
Gerçek bilgilerin kullanıcıları nasıl etkilediğini düşünen bir yazar, sizden biri fazla çay içer "yazar olmak kolaydır önemli olan güzel çay demlemektir" sözünün sahibesi