3D Yazıcı ile Birlikte Çene Kemiği Gerçekleştirildi

Avustralya’da meydana gelen çene ameliyatı içerisinde 3D yazıcı sayesinde geliştirilen titanyum çene, Sağlık sektörü sürecinde dünya genelinde ilk olarak 3D yazıcıyla üretilen ürünlerden bir tanesi oldu.

Teknolojinin hayatımıza girdiği günden bu yana yararlarının getirmiş olduğu sektörüne vermiş olduğu katkılara bir tanesi daha eklendi o da sağlık sürecinde ortaya çıktı. Gelişen teknoloji ile birlikte hastalıkların tespitleri beraberinde gelen müdahale süreci aynı zamanda ameliyatlar ve tedavileri hem kolaylaştırmak için hem de tanı koymak için oldukça ciddi geliştirmeler gerçekleştiriyor.

Bu konuya vereceğimiz örneklerden birisi Avustralya’da sınırları içerisinde yaşayan 32 yaşında ki Richard Stratton, Küçüklüğünden bu yana sol çenesinde kemikliğinde ortaya çıkan eksiklik nedeniyle hiçbir şekilde rahat edemiyordu. Yemek yerken çiğneme hareketlerinde oldukça zorluk çeken rahatsız Richard, Ağzını tam olarak açamadığından dolayı meydana gelen acı genç adamı sağlık sürecinde gelişmelere neden oldu.

Çenesinin sol tarafından meydana gelen boşluğun beraberinde getirmiş olduğu sorunlar çenesine tam bağlantı kuramaması nedeniyle birlikte o bölge üzerinde gerçekleştirilecek olan destek parça ile sağlamlık kazandırılacak. İstenilen parçaya baktığımız da ise 3D yazıcı üzerinden titanyum malzeme sayesinde gerçekleştirecek.

sindar-okay
Şindar OKAY
Tüm yazıları
Gerçek bilgilerin kullanıcıları nasıl etkilediğini düşünen bir yazar, sizden biri fazla çay içer "yazar olmak kolaydır önemli olan güzel çay demlemektir" sözünün sahibesi