1 Milyar Yeni Yahoo Hesabı Hacklendi

Yahoo, Ağustos 2013'te yetkisiz bir üçüncü şahsın bir milyardan fazla kullanıcı hesabı ile ilgili verileri çaldığını duyurdu.

Yahoo tarafından yapılan basın açıklamasına göre, birisinin 2013 yılında 1 milyar Yahoo hesabından kullanıcı verilerini çaldığına inandığını söyledi. Bu hırsızlık, Eylül ayında açıklanan 500 milyon hesap çalınmasından farklı çok ayrı bir olay olması da Yahoo’da işlerin giderek kontrolden çıktığını gösteriyor.

Sözcü tarafından yapılan açıklamalarda şirketin 7 Kasım 2016'da ihlaller ile ilgili bilgi alındığını söyledi. Fakat ancak 2016’da ortaya çıkan bu olay için şu anda failler tespit edilebilmiş değil ve aynı zamanda bu kişilerin ortaya çıkarılması da oldukça güç. Yahoo şu anda sadece olaylardan etkilenen tüm kullanıcıların şifrelerini ve şifre kurtarma sorularını değiştirmesini istiyor.

Kredi Kart Bilgileri Alınmadı

Durumun en can alıcı noktası ise kredi kartı verilerinin alınıp alınmadığı. Bu konuda henüz bir şikayet ya da kanıt sunulmadığı gibi Yahoo açıklamasında bu çalınmanın kredi kartı gibi önemli verileri içermediğini duyurdu.

Dark Web’de Yayınlandı

Ağustos 2016 başında, Dark Web'de "Peace" adındaki bir kişi, satılık 200 milyon Yahoo hesabını ve bu hesaptaki verileri listeledi. Bu olay ile birlikte pek çok farklı gelişme de gün yüzüne çıktı.

Satışı Etkileyecek!

Bu durum en çok Yahoo'nun Verizon'a 4.8 milyar dolarlık satışını etkileyecek. Bakalım önümüzdeki dönemlerde ortaya daha neler çıkacak.

sindar-okay
Şindar OKAY
Tüm yazıları