AK Parti Seçim Manifestosuna Göre İşsizlere Destek Olunacak!

AK Parti Seçim Manifestosuna Göre İşsizlere Destek Olunacak!
AK Parti Seçim Manifestosuna Göre İşsizlere Destek Olunacak!

AK Parti, seçim manifestosunda işsizlikle mücadeleyi ön plana çıkararak, 5 yıl içinde 6 milyon kişiyi istihdam etme hedefi belirledi. İşsizlik ödeneği alan vatandaşların istihdam edildiği durumlarda, her çalışana aylık 3 bin 552 TL'ye kadar destek verilecek. İşverenlere de, işsizleri istihdam etmeleri halinde prim teşviki sağlanacak. İşte detaylar...

AK Parti'nin İstihdam Hedefleri

AK Parti'nin seçim manifestosuna göre, istihdamın artırılması hedefleniyor. Bu doğrultuda, pasif işgücü programlarına daha fazla erişim sağlanacak ve işsizlik sigortası fonundan yararlanma koşulları kolaylaştırılacak. İstihdamda öncelik, 6 aydan daha uzun süredir işsiz olanlara verilecek. Özel sektör işverenleri, bu yılın sonuna kadar işsizleri istihdam ederlerse, sosyal güvenlik primi işveren payının devlet tarafından karşılanması sağlanacak.

İşsizlere Destek

İşsizlik ödeneği alan bir vatandaşın işe alınması halinde, işverenlere aylık 400 lira ile 3 bin 552 lira arasında prim teşviki verilecek. Bu teşvikten yararlanmak için işverenlerin, aylık prim ve hizmet belgelerini yasal süresi içerisinde SGK'ya vermesi ve primlerini yasal süresi içerisinde ödemesi gerekiyor. Prim desteği, küçük ve büyük işletmelerin hepsi tarafından alınabilecek. İşyerindeki personel sayısının artırılması da teşvik edilecek.

İşsizlikle Mücadelede Diğer Destekler

AK Parti'nin seçim manifestosunda, işsizlik sigortası fonundan yararlanma koşullarını kolaylaştırmak ve pasif işgücü programlarına erişimi güçlendirmek planlandığı belirtiliyor. İşletmelere prim teşviki, destek ve indirim uygulaması gibi destekler verilecek. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sağlanan prim ve istihdam teşviklerinin tutarı geçen yıl 75 milyar lirayı aştı. Ayrıca, çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerine işsizlik sigortası işveren hissesi teşviki kapsamında destek verilecek.

Son Haberler