Canon Çalışanları İçin Gülümseme Zorunluluğu Getirdi! Canon Çalışanları Sitem Etti!

Canon'un Çin'deki ofislerinde aktif ettiği çalışanlar için gülümseme zorunluluğu büyük tepki çekti. Pek çok kişi bu uygulamadan huzursuz oldu.

Canon şirketi, son zamanlarda ilginç bir karara imza attı. Çalışanlarına zorla gülümsemeleri gerekeceği bir uygulamayı yayına soktu. Böylelikle Canon'un Çin'deki ofislerinde bu teknoloji kullanılmaya başlandı. Özel bir kameranın karşısına geçerek gülümsemek zorunda olan çalışanlar, bu durumdan fazlasıyla şikayetçi oldu. Çünkü kendilerinin zorla gülümsemesi onları sanılanın aksine mutlu değil huzursuz hissettiriyor.

Canon Neyi Amaçlıyor?

Canon, bir Japon şirketi. Çin'deki ofislerine koyduğu bu sistem ile kişinin yüzünü tanıma ve ona göre ne hissettiğini anlama konusunda bir teknolojiyi kullanıyor. Gülümseyen çalışanlar, kapıların açılmasını sağlamakta. Aksi takdirde kapılar açılmıyor. Çeşitli odalara girmek için bunu yapmak mecburiyetinde kalıyorlar.

Neden Çin'de Deneniyor?

Canon'un dünya çapında pek çok yerde şubesi ve ofisi bulunmaktayken neden Çin'i tercih ettiği merak edildi. Çin'de başlanılan yüz tanıma teknolojisi ve gülümseme detaylarının pek de tesadüf olmadığı düşünülüyor. Ayrıca bununla amaçlanan şeyin düzenli olarak gülümseyen kişiyi daha mutlu yapması olduğu belirtiliyor. Fakat çalışanlara göre ise durum tam tersi. Zorla gülümsemek kişiyi iyice huzursuz, mutlu ve sinirli yapabilir. Canon, yakın zamanda bu uygulamayı Çin dışına da taşıyabilir. Pek çok şubesinde aktif etmesi bekleniyor. Bakalım önümüzdeki haftalarda bu teknolojinin sonuçları ne olacak. İnsanlar zorla gülümsemekten bıkabilir.