Android'in Güvenli Olmadığı Açıklandı! Apple CEO'su Tim Cook Android'i Suçladı!

Android mi yoksa iOS mu daha güvenli tartışması yankı buldu. Apple CEO'su Tim Cook, Android'in çok daha tehlikeli olduğunu açıkladı.

Android ve iOS arasındaki çekişme her zamanki gibi devam ediyor. Ancak bu sefer ki açıklama büyük ses getirdi. Çünkü Apple'ın CEO'su Android cihazların güvenli olmadığını iddia ederek büyük bir tartışmayı başlattı. Son zamanlarda iki işletim sistemi arasındaki rekabetin artması bu tarz açıklamaları da beraberinde getiriyor. iOS'un güvenli olmadığı yönündeki bazı iddialar sonrasında kıyas yapan Tim Cook, önemli sözler söyledi.

Android 47 Kat Daha Riskliymiş!

Tim Cook, Android ile iOS arasındaki farkın çok büyük olduğuna dikkat çekti. Apple'in kilit ismi, iki işletim sistemi arasında risk bakımından 47 kat fark olduğunu ortaya koydu. Çeşitli araştırmalarla da bunu destekledi. Özellikle de iki işletim sisteminde bulunan zararlı yazılımların kıyaslamasına göre hareket etti. 2020 raporuna göre Android üzerindeki zararlı yazılımlar %26.6 iken Apple'da %1.7. Belirttiği üzere yüzdeler doğru muydu pek emin olunamadı. Ancak her halükârda Apple'in oran bakımından daha az tehlikeli olduğunu açığa çıkardı.

Google'den Tim Cooka Yanıt Var mı?

Google, bu konuda henüz bir açıklama yapmamış olsa da az çok neler söyleyebileceği tahmin edilebiliyor. Android kullanıcılarının dikkatsizliklerinin işletim sistemine yorulmasının mantıksız olduğu yönünde bir savunma yapacağı düşünülüyor. Yine de konuyla ilgili resmi bir açıklamanın gelmesi çok daha doğru olacaktır. Google ve Apple arasındaki bu rekabet, pek çok alanda devam etmekte.