ABD'den Apple'a Sert Uygulama Darbesi! Telefonlara Ön Yükleme Yapılamayacak!

Apple, Samsung, ve daha pek çok akıllı telefon şirketleri kendi uygulamalarını zorla yükleyemeyecek. ABD, bu konuda bir yasa çıkarmaya hazırlanıyor.

ABD, yeni bir yasa tasarısı üzerinde çalışıyor. Bu tasarının kabul edilmesi dahilinde Apple başta olmak üzere pek çok akıllı telefon üreten şirkete üzücü haber gelecek. Şirketler kendi uygulamalarını telefonlara otomatik olarak yükleyemeyecek. Üstelik kullanıcılar bu uygulamaların silinmesini istediğinde kaldırılamayacağına diar bir mesaj geliyordu. Bu sorunun önüne geçilmesi için ABD'nin çalışmalar yaptığı belirtiliyor. Peki ön yüklü haldeki uygulamalar kaldırılacak mı?

Ön Yüklü Uygulamalar Neden Kaldırılacak?

Demokratlardan David Cicilline, tüketicilerin kullanmak istediği uygulamanın şirketin belirlemesinin adil olmadığını söyledi. Kendi sattığı telefonla beraber uygulamalarını da kullanıcı izni olmadan yükleyen telefon şirketleri bu konuda büyük zorluk yaşayacak. Buradaki asıl amacın haksız rekabetin önüne geçmek ve kullanıcıların özgür bir şekilde tercih yapabilmesi olduğu belirtildi.

Yeni Yasa Haftaya Görüşülecek!

Yeni yasanın hazırlık aşamasında olduğu ve önümüzdeki hafta görüşüleceği belirtildi. Meclis Yargı Komitesi'nde verilecek karar hem Android hem de iOS kullanıcıları açısından devrim niteliği taşıyacak. ABD'de çok fazla kullanıcıs olan Apple ise bu durumdan belki de en fazla hasar alacak şirket olacak. Tasarının kabul edeceği yönünde büyük bir güven mevcut. Demokratlar, bu konuda geri adım atmayacağa benziyor. Apple ise alternatif olarak neler yapabileceğini düşünmeye şimdiden başlamış olmalı.