ABD'de TikTok ve WeChat Yasağı Kalkıyor! Trump Kararnamelerine Biden Engeli!

ABD, Trump'ın TikTok ve WeChat yasaklarını kaldırdı. Biden kararnameleri iptal etti ve yeni bir uygulama başlattı.

ABD eski Başkanı Donald Trump döneminde yayınlanan kararnameler iptal ediliyor. Tiktok ve WeChat'i kapsayan ve uygulamaların yasaklanmasına yönelik hamleler içeren kararnameler Biden engeline takıldı. Hali hazırda uygulamaya sokulmamış ancak var olan kararnamelerin iptali güzel bir haber olarak karşılandı. Trump, Çin ile olan ilişkisinde milyarlarca defa indirilmiş olan iki uygulamaya gözünü dikmişti. Ancak seçimi kaybettikten sonra Biden yönetimi bu kararnameleri iptal etti.

TikTok ve WeChat Uygulamaları Araştırılacak!

Biden, TikTok ve WeChat'in ne kadar veri topladığına yönelik bir analiz yapılması için talimat verdi. Bu verilerin kullanıcı bakımından tehdit oluşturup oluşturmayacağı incelenecek. Böylelikle uygulamalar hakkında kanıta dayalı yaptırım uygulanabilir. Analizin tamamlanması durumunda kamuoyu ile bilgilerin paylaşılması bekleniyor. Çin ile ABD'nin arası şu sıralar pek iyi değil. Bunu çeşitli Çinli uygulamaların ABD pazarında riskli gözüyle bakılmasından da anlayabiliyoruz. Ancak Biden'in bu hamlesi oldukça iyiydi.

TikTok Gizlilik İhlali Yapıyor mu?

TikTok'un çok fazla veri topladığına yönelik bazı iddialara vardı. Milyonlarca kişi, TikTok'un en fazla veri toplayan uygulamalardan biri olduğunu savunuyor. Bu nedenle ABD'de bu konunun araştırılması için gerekli çalışmalar yürütülmekte. Pek çok kişinin merak etmekte olduğu veri skandalıyla ilgili en yeni gelişmelere yakın zamanda sahip olacağız.