3D Secure Kullanmak İstemiyorum, Ne Yapmalıyım?

İnternet üzerinden yapılan alışverişlerde, ödeme aracı olarak genellikle banka kartı veya kredi kartı kullanılır.

Alışveriş ödemesi sırasında kartın üzerindeki bilgiler girilir ve ödeme gerçekleştirilir. Bundan dolayı güvenlik çok önemlidir. Yeterli güvenlik sağlanmazsa, kart bilgileri ile dolandırıcılığın önü açılır. Kart sahibinin kredi kartı veya banka kartı ile yaptığı alışverişin güvenliğini sağlamak için bankalar kendi aralarında ortak bir güvenlik sistemi kurdular. Bu güvenlik sisteminin adı 3D Secure’ dir. Bu güvenlik sistemi kullanılmak istenmediği taktirde iptal edilebilir. Fakat bu pekte önerilmeyen bir durumdur. Bu durumda harcamalarınız güvensiz bir şekilde yapılacak ve belkide SMS onayı almayacaksınız. Hatta ileri ki alışverişlerde bilginiz olmadan yenileme bile yapılabilir. Bu yüzden iptal işlemi yaparken iki kere düşünmelisiniz.

3D Secure Nasıl Çalışır?

3D güvenlik sistemi aktif ise, internet üzerinden yapılan alışveriş sonunda ödeme sırasında kart bilgileri girilir. Onay tuşuna basıldığında 3D Secure sayfası açılır. Kart sahibinin, bankada kayıtlı olan cep telefonu numarasına bir onay kodu gelir ve bu kodun açılan bu sayfadaki ilgili alana girilmesi istenir. Böylece kart sahibi dışında başka kimselerin kartı kullanarak internet üzerinden alışveriş yapması önlenir.

3D Secure Nasıl İptal Edilir? 

3D Secure güvenlik sistemi kullanılmak istenmediğinde, bankanın müşteri hizmetleri aracılığı ile iptal edilebilir. İptal edildiğinde ödeme sırasında herhangi bir onay koduna ihtiyaç duyulmayacaktır.