Hindistan yerli savaş uçağı üretti

Hindistan yerli savaş uçağı üretti

Hindistan, 27 yıl üzerinde çalıştığı ve tamamen yerli imkanları ile yaptığı ilk savaş uçağı Tejas'ı üretmeyi başardı.

Savaş jeti üretebilen ülkeler arasına giren Hindistan'ın Savunma Bakanı Arackaparambil Kurian Antony, Bangalore havalimanında Hava Kuvvetleri Komutanı Maraşel Pradeep Vasant Naik'e başarılarından dolayı sertifika verdi. MIG-21'lerin yerini alacak olan uçaklardan ilk etapta 20'si hizmet vermeye başlayacak, önümüzdeki 10 sene içerisinde ise bu sayı 200'e çıkartılacak. Savaş uçağında havadan karaya ve havadan havaya füzeler, bombalar bulunuyor. Deniz kuvvetleri için üretilecek olan versiyonda, uçaklar savaş gemilerinden havalanabilecek.

2001 yılından buyana test uçuşları yapan Tejas savaş uçakları projesi 1998 yılında Hindistan'ın nükleer denemesinden sonra karşı karşıya kaldığı ABD ambargosundan dolayı gecikmeye uğradı.

İlk aşamada 20 uçak teslim alacaklarını söyleyen Hava Kuvvetleri Komutanı Naik, gelecek yıl içerisinde bütün teslimatın tamamlanacağını dile getirdi. Hindistan savunma uzmanlarına göre hafif savaş jeti Tejas'ların yüksek hız ve silah sistemi gibi geçmesi gereken bazı testler daha bulunuyor.

Hindistan Savunma Bakanlığı geçtiğimiz yıl Amerikan General Electric firmasının GE 404 motorunu seçerek Tejas'ı güçlendirmişti.

Güney Asya'nın en büyük ekonomisi olan Hindistan aynı zamanda yılda 30 milyar doları aşan savunma harcaması ile Asya'da bölgesel bir güç olmayı amaçlıyor. Hindistan'ın ezeli rakibi Pakistan ise bu gelişmenin ardından Hindistan'ı ağır silahlara çok yatırım yapmakla itham etti.

Okunma: 4285 Yazar: Tarih: 2011-01-12 13:48:09

Konu Hakkında Tartışın